Manufacturer of a wide range of products which include international drive shaft and universal joint cardan shafts.
₹ 45000 / Piece Get Latest Price
| Application | Power Plant |
| Shaft Length | 750 mm |
| Tube Diameter | 100 mm |
| Series | 500 Series |
| Material | Seamless Tube |
| Max Torque | 10000–20000 Nm |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Forgesd Steel EN.8D | 18000 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Leading international drive shaft wholesaler supplying high-quality drive and Cardan shafts for automotive, industrial, and heavy-duty applications. Known for consistent quality, competitive pricing, and global distribution, we deliver reliable power transmission solutions to clients worldwide.
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Application | Steel Mill |
| Shaft Length | 2000 mm |
| Vehicle Type | CARDAN SHAFT |
| Tube Diameter | 120 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | FLANGE OD - 300.MM |
| Internal Diameter | 72mm |
| Series | 300 Series |
| Shape | Round |
| Joint Technique | Telescopic Joint |
| Max Torque | Above 20000 Nm |
| Material | Steel |
| Brand | WAHAN |
| Hardness | 65 HRC |
| Joint Type | Single Cardan |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Type | CORRUGATED BOX |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India