Our range of products include truck propeller shaft assembly.
₹ 12950 / PIECE Get Latest Price
| Vehicle Type | HCV |
| Shaft Length | 800 mm |
| Spline Count | 34 Spline |
| Tube Diameter | 120 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Joint Type | Slip Yoke |
| Finishing | Text |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Packaging Type | CORRUGATED BOXES |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Brand | GMB |
| Max Torque | Above 2000 Nm |
| Application | PROPELLER SHAFT , CARDAN SHAFT |
| Usage | INDUSTRIAL & AUTOMOBILES |
| Temperature Range | -20 to 80 Degree C |
| forged steel | 18000 |
Minimum order quantity: 1 PIECE
We are happy to introduce our newest range of U Joints Flange Yoke FOR TRUCKS
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India