U.J.Cross Kit
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Application | Conveyor Drive |
| Shaft Length | 3500 mm |
| Size | 120mm |
| Vehicle Type | INDUSTRIAL |
| Tube Diameter | 150 mm |
| Brand | WAHAN |
| Surface Treatment | hardened |
| Series | 400 Series |
| Shape | Round |
| Max Torque | Above 20000 Nm |
| Material | Alloy Steel |
| Finishing | Text |
| Hardness | 65 HRC |
| Packaging Type | Corrugated box |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Cardan Shaft for Rolling Mill that is provided in scores of specifications to meet the diverse needs of the clients.
These are used in the engine of various POWER TRANSMISSION APPLICATIONS and are manufactured using premium grade raw material and advanced technology. We assure our clients that our products are quality approved and can be purchased at industry leading prices.
Features:
High strength
Corrosion resistance
Longevity
Robustne
Applicable to the following Industries:
Pulp & Paper Industry
Steel Rolling Mill
Tube Mill
Metal & Tube Pipe Machinery
Wood working Machinery
Press Roll Drive
Sewage Pumping Station
Motor and pump
Sand & Paper Mill
Float Glass Unit
Drilling-DTH-Truck Mounted Rig
Fire Fighter PTO and Pump joint
Pipe Extrusion machine
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Model / Application | Truck / LCV |
| Cup Diameter | 57 mm |
| Diameter | 50mm |
| Overall Length | 102 mm |
| Lock Type | Outer Lock |
| Usage/Application | Industrial Use |
| Greasing Type | Greasable |
| Brand | GMB |
| Material | Alloy Steel |
| 120 x 248 | 20.MnCr5 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manufactured by Wahan Engineering Corporation, our Heavy Duty Cardan Shafts are engineered for exceptional performance and reliability. Designed to handle high torque and heavy loads, these shafts are ideal for industrial applications such as steel mills, paper mills, and heavy machinery.
Key Features:
Our Cardan Shafts meet international quality standards, making them a preferred choice for both domestic and global markets. Trust Wahan Engineering Corporation for innovative solutions that drive your operations forward.
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Application | Steel Mill |
| Shaft Length | 2000 mm |
| Size | 80mm |
| Vehicle Type | PAPER MILL APPLICATIONS |
| Tube Diameter | 140 mm |
| Brand | WAHAN |
| Diameter | 90mm |
| Surface Treatment | HARDENED |
| Series | 200 Series |
| Shape | Round |
| Max Torque | Above 20000 Nm |
| Material | Alloy Steel |
| Usage/Application | Trucks |
| Hardness | 60 HRC |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1750 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type/Model | TATA / LEYLAND / AMW |
| Type | Wing Plate Design |
| Usage/Application | Propeller Shaft Cross |
| Model Name/Number | Series - 1710 |
| Application | 1710 Series |
| Material | 20MnCr |
| Dimension | 49 x 155 |
| Shape | WING CAP DESIGN |
| Brand | " Wahan " |
| Finish | Anti-Rust |
| Temperature Range | -20 to 40 Degree C |
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India