Manufacturer of a wide range of products which include universal joint yoke, heavy duty cardan shaft, universal joint cardon shaft coupling and rolling mill cardan shaft.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Joint Size | 120 mm |
| Bearing Cap Diameter | 45 mm |
| Application | Industrial Drive |
| Vehicle Type | Heavy Truck |
| Material | Steel Forged |
| Grease Type | Greaseable |
| Finishing | Coated |
| Surface Treatment | Tempered |
| Packaging Type | Boxes |
| Needle Bearing | With Needle |
| Brand | " Wahan " |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Shaft Length | 1000 mm |
| Tube Diameter | 130 mm |
| Application | Pto Shaft,Tube Mills,Paper Mill |
| Usage/Application | Heavy Industrial use |
| Series | 300 Series |
| Max Torque | 3000–6000 Nm |
| Brand | " Wahan " |
| Max Dynamic Torque In Lb | 12500-Nm to 85000.Nm |
| Joint Type | Single Cardan |
| Packaging Type | Wooden & Corrugated Boxes |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Type | Flexible Shaft |
| Material | Steel Forged - EN.8-D |
| Extended Size | 46.125 inch |
| Collapsed Size | 42.625 inch |
| Usage | Industrial Steel Segment |
Minimum order quantity: 1 Piece
Our organization is widely known for maintain the quality its offered range of products in the industry.
We offer wide range of Drive Shaft at industry leading prices in the market. We stringently test our entire products including Drive Shaft at different levels of processing. They have a long functional life and provide pleasant performance to the user. We deliver our assignments using proper packaging standards.
Features:
₹ 42000 / Piece Get Latest Price
| Application | Power Plant |
| Shaft Length | 1000 mm |
| Size | 50mm |
| Vehicle Type | INDUSTRIAL |
| Tube Diameter | 110 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | wooden |
| Surface Treatment | Hardened |
| Series | 200 Series |
| Material | Alloy |
| Finishing | COATED |
| Shape | Round |
| Brand | WAHAN |
| Hardness | >60 HRC |
| Color | Natural |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manufactured by Wahan Engineering Corporation, our Heavy Duty Cardan Shafts are engineered for exceptional performance and reliability. Designed to handle high torque and heavy loads, these shafts are ideal for industrial applications such as steel mills, paper mills, and heavy machinery.
Key Features:Our Cardan Shafts meet international quality standards, making them a preferred choice for both domestic and global markets. Trust Wahan Engineering Corporation for innovative solutions that drive your operations forward.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Application | Sugar Mill |
| Usage/Application | Industrial Machines |
| Shaft Length | 1750 mm |
| Tube Diameter | 110 mm |
| Internal Diameter | 35mm |
| Series | 200 Series |
| Joint Technique | Telescopic Joint |
| Material | Alloy Steel |
| Max Torque | Above 20000 Nm |
| Finishing | Text |
| Hardness | 65 HRC |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Packaging Type | Corrugated Boxes |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Brand | GMB |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manufactured by Wahan Engineering Corporation, our Heavy Duty Cardan Shafts are engineered for exceptional performance and reliability. Designed to handle high torque and heavy loads, these shafts are ideal for industrial applications such as steel mills, paper mills, and heavy machinery.
Key Features:Our Cardan Shafts meet international quality standards, making them a preferred choice for both domestic and global markets. Trust Wahan Engineering Corporation for innovative solutions that drive your operations forward.
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India