Leading Manufacturer of propeller shaft components from Ahmedabad.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | Off Road |
| Shaft Length | 900 mm |
| Usage/Application | Automobile Industry |
| Spline Count | 20 Spline |
| Drilling Rig Type | Land Based Drilling Rigs |
| Tube Diameter | 70 mm |
| Joint Type | Single Cardan |
| Material | Steel Forged EN.15-B |
| Model Name/Number | TATA - LEYLAND - AMW - MAN |
| Shaft Type | Serrated & Plain |
| Brand | " WAHAN " |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Application | Aftermarket |
| Max Torque | Above 2000 Nm |
| Resistance Corrosion | Yes |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Temperature Range | -20 to 80 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
Drilling Rig DTH Propeller Shaft.
We are one of the prominent manufacturers and suppliers of Drilling Rig DTH Propeller Shaft. The joint offered by us is manufactured utilizing top notch material and modern technology in adherence with latest industrial standards.
This joint is provided in different specifications so as to meet the demand of customers. Moreover, this joint is used in oil refineries and mining industries worldwide.
Features:
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India