Offering you a complete choice of products which include double cardan joint drive shaft, cardan shaft for paper mill, industrial cardan shaft and cardan shaft.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Application | Sugar Mill |
| Shaft Length | 500 mm |
| Tube Diameter | 80 mm |
| Series | 100 Series |
| Shape | Round |
| Material | MS |
| Max Torque | 10000–20000 Nm |
| Brand | Wahan |
| Size | UP TO 300 mm |
| Joint Type | Double Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Type | Cardan Shafts |
| Usage | Industrial U JOINTS |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Application | Steel Mill |
| Shaft Length | 1750 mm |
| Tube Diameter | 110 mm |
| Machine Type | Semi-Automatic |
| Size | Min. Length - 320.MM |
| Series | 200 Series |
| Shape | Round |
| Material | STEEL FORGED EN.8-D |
| Max Torque | Above 20000 Nm |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Length | 120.mm |
| Usage | Industrial Drive Shaft |
| Surface Treatment | COATED |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Size | 100.MM - 220.MM |
| Shape | Round |
| Material | Steel FORGED |
| Brand | " Wahan " |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Packaging Type | Packet |
| Temperature Range | -20 to 40 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Application | Pump Drive |
| Shaft Length | 500 mm |
| Tube Diameter | 100 mm |
| Series | 100 Series |
| Max Torque | 1000–3000 Nm |
| Material | Steel Forged - EN.8-D |
| Size | 380 mm |
| Brand | " Wahan " |
| Weight | 5 KGS |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Resistance Corrosion | Yes |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Temperature Range | -20 to 80 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Application | Pump Drive |
| Shaft Length | 500 mm |
| Tube Diameter | 70 mm |
| Series | 100 Series |
| Material | FORGED STEEL |
| Max Torque | 1000–3000 Nm |
| Brand | " Wahan " |
| Joint Type | Double Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Packaging Type | Packet |
| Temperature Range | -20 to 40 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India