Our range of products include cardan shaft universal joints and ultra heavy duty cardan shaft.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Application | Pump Drive |
| Shaft Length | 500 mm |
| Vehicle Type | Industry Application |
| Tube Diameter | 120 mm |
| Brand | " Wahan " |
| Usage/Application | Automotive Industry |
| Size | 100.mm to 315.mm |
| Surface Treatment | Hardened |
| Series | 300 Series |
| Shape | Round |
| Material | Steel Forged |
| Max Torque | 3000–6000 Nm |
| Joint Type | Double Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Powder Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Application | Paper Mill |
| Shaft Length | 1000 mm |
| Vehicle Type | Industrial Application |
| Tube Diameter | 80 mm |
| Brand | " Wahan " |
| Size | All Industrial Applications |
| Surface Treatment | hardened |
| Series | 300 Series |
| Shape | Round |
| Material | Seamless Tube |
| Max Torque | 3000–6000 Nm |
| Balancing Type | Static Balanced |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ultra Heavy Duty Industrial Cardan Shafts
Industrial Application :
Steel Plants Rolling Mills
Tube Mills
Cement IndustriesPaper & Pulp Plants
Corrugated Boxes Machine - Automatic Plants
Sewage Pumping Stations
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Application | Power Plant |
| Shaft Length | 2500 mm |
| Vehicle Type | CARDAN SHAFT |
| Tube Diameter | 90 mm |
| Brand | WAHAN |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 100.mm up - to 315.mm |
| Surface Treatment | Tempered |
| Series | 400 Series |
| Shape | Round |
| Material | Forged Steel |
| Max Torque | 6000–10000 Nm |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Phosphated |
Minimum order quantity: 1 Piece
Universal Joint Industrial Cardan Shaft
Applications :
Marine Application
Steel Rolling Mills
Paper & Pulp Mill
Sewage Pumping Station
Tube Mills
Cement Industries
Sugar Mills & Industries
Automobiles Trucks
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India