Pioneers in the industry, we offer propeller shaft assembly and industrial cardan shaft from India.
₹ 15000 / Piece Get Latest Price
| Vehicle Type | FIRE FIGHTING EQUIPMENT |
| Usage/Application | Gear & PTO Attachments |
| Material | Forged |
| Brand | WAHAN |
| Type | PUMP JOINT SHAFT |
| Shaft Type | ROUND FLEXIBLE |
| Size | 2 METERS |
| Diameter | 300 MM FLANGE DIA |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Application | Power Plant |
| Shaft Length | 1500 mm |
| Tube Diameter | 120 mm |
| Brand | WAHAN |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 285.mm Dia |
| Surface Treatment | Forged Steel |
| Series | 300 Series |
| Material | Alloy |
| Shape | Round |
| Max Torque | 10000–20000 Nm |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manufactured by Wahan Engineering Corporation, our Heavy Duty Cardan Shafts are engineered for exceptional performance and reliability. Designed to handle high torque and heavy loads, these shafts are ideal for industrial applications such as steel mills, paper mills, and heavy machinery.
Key Features:Our Cardan Shafts meet international quality standards, making them a preferred choice for both domestic and global markets. Trust Wahan Engineering Corporation for innovative solutions that drive your operations forward.
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India