Our product range includes a wide range of pto drive line shaft.
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Application | Pump Drive |
| Shaft Length | 1750 mm |
| Tube Diameter | 60 mm |
| Material | Forged |
| Size | 300 MM FLANGE |
| Surface Treatment | HARDENED |
| Series | 100 Series |
| Shape | Round |
| Max Torque | 1000–3000 Nm |
| Brand | WAHAN |
| Vehicle Type | Commercial Vehicles |
| Joint Type | Single Cardan |
| Surface Finish | Painted |
| Condition | New |
| Usage/Application | PTO Drive Shaft Line |
| Country of Origin | Made in India |
| Payment Mode | Online/Ofline |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manufactured by Wahan Engineering Corporation, our Heavy Duty Cardan Shafts are engineered for exceptional performance and reliability. Designed to handle high torque and heavy loads, these shafts are ideal for industrial applications such as steel mills, paper mills, and heavy machinery.
Key Features:Our Cardan Shafts meet international quality standards, making them a preferred choice for both domestic and global markets. Trust Wahan Engineering Corporation for innovative solutions that drive your operations forward.
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India