Cardan Shafts
Cardan Shafts are essentially defined as a motorized machine that can transmit torque between the driven and the driving torque or rotational motion from one shaft to another at fixed and varied angles of intersection on the shaft axis.
They are principally categorized by their torque indicators when used as a single joint while operating at angles greater than 0¿¿ which may benon-uniform or uniform confiding to their necessary applications ..
Though, it is conventionally known that the most unique feature of a Cardan Shaft is not only of handling misalignment capabilities of 15¿¿ or greater, which evidently is quite higher than the 6¿¿ potential of gear couplings and spindles, but,also for applying it for high stress torque load applications and almost continuous operation in various mills today, is surelyon the rise.
As a consequence the requisitions for Cardan Shafts have increased significantly where high torque load transmissionis mandatory.
Quality of service has always been a key element that ensures our valued customers continue to look towards us at Wahan Engineering Corporation as a reputable source for product, service, design and repairs.
We have implemented various training programs to ensure our staff are proficient in all aspects, and are able to deliver the high quality service our customers have come to expect. Moreover, we have now expanded our abilities overthe years and also incorporating custom made products to compliment the services required by our growing setof customers in the varied field as below.
Paper & Pulp Industry
Steel Rolling Mills
PTO Pump Drive Shaft
Propeller Shafts
Kraft & Allied paper Industry
Corrugated Boxes ( Atomized Plants )
Sewage Pumping Stations
DTH Water Well Drilling Rigs
Tube Mills
TMT Bar Manufacturers
Vibrating Screens Machine
Textile Machinery
Wood Working machines
Diamond Wire Saw Machines
Self Loading Transit Mixer
Fire Tenders
Balancing Machines
Cement Industries
Auxiliary Drives
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Component Type | Universal Joint |
| Vehicle Type | COUCH ROLL |
| Shaft Diameter | 80 mm |
| Application | Steel Mill |
| Usage/Application | Industrial |
| Series | Heavy Duty |
| Size | FLANGE DIA 300 MM |
| Surface Treatment | HARDENED |
| Shape | Round |
| Material | Steel Forged EN.15-B |
| Hole Diameter (mm) | 1/2'' to 18.mm |
| Brand | " Wahan " |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Deflection Angle (deg.) | 15 Degrees C |
| Cross Assembly | Bearing Cup Dia 35.mm to 65.mm |
| Length | Upto 1.5 meters |
| Balancing Type | Balanced |
| Joint Diameter | 5'' to 12'' Dia |
| Standard | DIN |
| Torque | 4.K - Nm to 25.K - Nm |
| Usage | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 43500 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Vehicle Type | STEEL MILLS |
| Brand | Wahan |
| Material | Alloy |
| Size | Flange Dia - 300.MM |
| Surface Treatment | Hardened |
| Shape | Round |
| Working Length | 12" |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | WAHAN |
| Vehicle Type | Industrial |
| Material | Metal |
| Size | UP TO 400 MM FLANGE DIA |
| Surface Treatment | HARDENED |
| Shape | Round |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Cardan Shaft are being manufactured to meet the diverse needs of the clients. These are used in the engine of various POWER TRANSMISSION APPLICATIONS and are manufactured using premium grade raw material and advanced technology. We assure our clients that our products are quality approved and can be purchased at industry leading prices.
Features:
High strength
Corrosion resistance
Longevity
Robustne
Applicable to the following Industries:
Pulp & Paper Industry
Steel Rolling Mill
Tube Mill
Metal & Tube Pipe Machinery
Wood working Machinery
Press Roll Drive
Sewage Pumping Station
Motor and pump
Sand & Paper Mill
Float Glass Unit
Drilling-DTH-Truck Mounted Rig
Fire Fighter PTO and Pump joint
Pipe Extrusion machine
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Application | Sugar Mill |
| Shaft Length | 1750 mm |
| Vehicle Type | PAPER MILLS |
| Tube Diameter | 150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | WAHAN |
| Size | 75.MM - 380.MM DIA |
| Surface Treatment | HARDENED |
| Series | 200 Series |
| Shape | Round |
| Material | FORGED STEEL |
| Max Torque | 10000–20000 Nm |
| Cross Assembly | VARIOUS LENGTHS |
| Length | 22.MM to 120.MM |
| Joint Type | Single Cardan |
| Joint Diameter | 75.MM to 380.MM |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Technique | COMPACT & FLEXIBLE DESIGNS |
| Torque | 1400-Nm to 85000.Nm |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 40000 / Piece Get Latest Price
| Application | Paper Mill |
| Shaft Length | 1500 mm |
| Tube Diameter | 140 mm |
| Size | 165.MM FLANGE DIA TO 285.MM FLANGE DIA |
| Usage/Application | Couch Roll Power Transmission |
| Series | 300 Series |
| Shape | Round |
| Max Torque | 10000–20000 Nm |
| Material | Alloy Steel |
| Joint Type | Single Cardan |
| Balancing Type | Static Balanced |
| Surface Finish | Phosphated |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 1500.mm |
| Brand | " Wahan " |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Temperature Range | -20 to 40 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 12000 / Piece Get Latest Price
| Shaft Type | Cardan Shaft |
| Usage/Application | Industrial Machines |
| Application | Steel Plant |
| Vehicle Type | Rolling Mills |
| Torque Capacity | 80–150 kNm |
| Brand | WAHAN |
| Size | FLANGE DIA - 65.MM TO 390.MM |
| Internal Diameter | 95mm |
| Surface Treatment | HARDERNED |
| Overall Length | 1500 mm |
| Shape | Round |
| Operating Speed | 501–1000 rpm |
| Joint Technique | Flexible Joint |
| Material | Alloy Steel |
| Hardness | 40 HRC |
| Color | RED |
| Cross Assembly | STAR TYPE |
| Length | UP TO 3 METERS |
| End Connection | Flange |
| Joint Diameter | 65.MM TO 390.MM |
| Surface Finish | Zinc Plated |
| Torque | 200 KNM |
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Weight | 500 KGS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Cardan Shaft for Industrial & Steel Rolling Mill that is provided in scores of specifications to meet the diverse needs of the clients. These are used in the engine of various POWER TRANSMISSION APPLICATIONS and are manufactured using premium grade raw material and advanced technology. We assure our clients that our products are quality approved and can be purchased at industry leading prices.
Features:
High strength
Corrosion resistance
Longevity
Robustne
Applicable to the following Industries:
Pulp & Paper Industry
Steel Rolling Mill
Tube Mill
Metal & Tube Pipe Machinery
Wood working Machinery
Press Roll Drive
Sewage Pumping Station
Motor and pump
Sand & Paper Mill
Float Glass Unit
Drilling-DTH-Truck Mounted Rig
Fire Fighter PTO and Pump joint
Pipe Extrusion machine
₹ 950 / Piece Get Latest Price
| Joint Size | 150 mm |
| Usage/Application | Industrial Machines |
| Bearing Cap Diameter | 45 mm |
| Application | Industrial Drive |
| Vehicle Type | Bus |
| Joint Technique | CV Joint |
| Material | Stainless Steel |
| Grease Type | Greaseable |
| Surface Treatment | Paint Coated |
| Needle Bearing | With Needle |
| Color | Grey |
| Surface Finish | Painted |
| Packaging Type | Single Piece |
| Brand | Indian Brand |
Minimum order quantity: 1 Piece
Manufactured by Wahan Engineering Corporation, our Heavy Duty Cardan Shafts are engineered for exceptional performance and reliability. Designed to handle high torque and heavy loads, these shafts are ideal for industrial applications such as steel mills, paper mills, and heavy machinery.
Key Features:Our Cardan Shafts meet international quality standards, making them a preferred choice for both domestic and global markets. Trust Wahan Engineering Corporation for innovative solutions that drive your operations forward.
Rahul Y. Sood (PARTNER)
Wahan Engineering Corporation
Wahan House , Plot No. 1, 2 & 3 , Auto Friends Ind. Estate, Before Sanathal Over Bridge, Sarkhej
Ahmedabad - 382210, Gujarat, India